понеділок, 26 квітня 2021 р.

Біль Чорнобиля з роками не згасає

 


Минають роки, все далі віддаляючи нас від страшних квітневих подій 1986 року. Це одна із тих дат в історії України і всього світу, яку називають «чорною». У цей день небо над квітучим і спокійним Поліссям покрилося зловісною хмарою радіаційного диму. Наче було це вчора, а минуло вже 35 років з дня жахливої катастрофи на Чорнобильській атомній станції. Але навіть час не здатний стерти з обпалених страшною трагедією людських душ спогадів про аварію, яка забрала життя десятків тисяч, завдала шкоди здоров’ю мільйонам наших співвітчизників.

І скільки б не пройшло часу, все одно чорнобильський біль чорною гіркотою осідає в душах українців, ця трагедія навіки оселилась у людських серцях. Чорнобильська аварія стала для нас уроком, за який заплачено дорогою ціною.

З метою належного відзначення чергової річниці трагедії в сільських бібліотеках Миргородської територіальної громади  проведено віртуальні розповіді «Чорнобиль: події та уроки». Бібліотекарі цікаво, та кваліфіковано розповіли про події Чорнобильської трагедії, прокоментували причини трагедії, розповіли про саму аварію, про героїзм та мужність ліквідаторів наслідків страшної катастрофи.

Розкрити причини та наслідки цієї трагедії в історії України бібліотекам допомогли різноманітні форми наочної популяризації інформації: у Слобідській сільській бібліотеці організовано виставку-фотоколлаж  " Чорнобиль. Трагедія... Біль... Пам'ять..."   Пам'ять... Це єдине, що ми можемо віддати героям, які вступили у палаючий реактор на захист рідного народу. Вічна їм пам'ять!




З метою вшанування пам’яті героїв – ліквідаторів аварії на ЧАЕС у Єрківській сільській бібліотеці Миргородської територіальної підготовлено відео розповідь про своїх земляків, учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС  «Лиш пам’ять усе пам’ятає.», зокрема бібліотекар розповіла про Квітку Михайла Григоровича, який  народився 15 вересня 1961 року в с. Ярмаки і перебував в Чорнобильській зоні  з 08.06 по 08.08. 1986 року , про  Квітку Михайла Михайловича, який  народився 26 лютого 1955 року в с. Ярмаки. В Чорнобильській зоні перебував з 01.06 по 11.09.1986 року, про  Матюшенка Олексія Вікторовича, який  народився 28 листопада 1955 року. В Чорнобильській зоні перебував з 29.07 по 03.09.1986 року, про Овчаренка Василя Івановича, що   народився 22 червня 1956 року в м. Миргород. На даний час проживає в с. Ярмаки. В Чорнобильській зоні перебував з 28.04 по 05.05. 1986 року про Степанька Івана Івановича, який  народився 11 серпня 1965 року в с. Єрки. В Чорнобильській зоні перебував з 02.08 по 03.09. 1986 року, про Супрун Валентина Григоровича, який  народився 11 жовтня 1963 року в с. Єрки. В Чорнобильській зоні перебував з 28.04 по 05.05. 1986 року, про Шовкопляс Петра Володимировича, що   народився 1 жовтня 1961 року в с. Ярмаки.  В Чорнобильській зоні перебував з 25.05 по 10.09.1986 року. Страшні події  аварії на Чорнобильській АЕС висвітлює і виставка – спогад «Чорнобиля гіркий полин на серце ліг незримо й тяжко». Матеріали виставки розповідають про воєнізовані підрозділи пожежників, солдатів, лікарів, водіїв, що були кинуті на боротьбу зі смертельною радіацією і в цей час не думали про себе, а знищували осередок стихійного лиха, піклуючись про дітей, стариків, жінок та наше майбутнє. Виставку доповнює краєзнавча ровідка «Чорнобиль біллю озивається» зі  спогадами земляків - односельчан та інших ліквідаторів Полтавського краю.



У Хомутецькій сільській бібліотеці ,з нагоди відзначення 35-ї річниці цієї трагедії,  підготовлено  тематичну викладку літератури « Чорнобиль : трагедія , подвиг , пам’ять».


До цього дня Біликівська сільська бібліотека підготувала виставку – реквієм  «Чорнобиль був – Чорнобиль попередив».


На виховання патріотичних почуттів у підростаючого покоління, яке має знати та пам’ятати про долі сотень тисяч відомих та безіменних приборкувачів оскаженілого «мирного атому» та його жертв, в Шахворостівській бібліотеці організована книжкова виставка «Чорнобиль-слово, як набат, то наше пекло, наша доля». Читачі матимуть  змогу познайомитися з спогадами учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС наших земляків «Чорнобиль для мене-як рана жива…».


У день 35-ї річниці аварії на Чорнобильській атомній електростанції Дібрівською сільською бібліотекою підготовлено краєзнавче повідомлення «Летять в Чорнобиль журавлі». В краєзнавчому повідомленні мова йдеться про жителів села, учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.

26 квітня! В пам’яті українського народу - це день чорнобильського лиха, болю, смутку. І забути це , викреслити із нашої пам’яті  неможливо. В 35 - гу річницю в Кибинській сільській бібліотеці підготовлено розгорнуту зону пам’яті, де рорзміщено книжкову – ілюстративну виставку «Чорна трагедія на кольоровій землі». Також краєзнавчий стенд «Учасники ліквідації аварії на ЧАЕС по Кибинській громаді», де розміщені фото та біографія кожного учасника тих страшних подій. Тут же розміщена викладка літератури «Чорнобиль… Трагедія… Пам’ять…»



Для майбутніх відвідувачів Зубівської сільської бібліотеки оформлено книжкову виставку – реквієм «Чорнобиль біллю озивається». 

Чорнобильська трагедія - це повість, що зіткана із правди, скорботи, мужності людей, зібраних у зоні неприборканої стихії. З метою вшанування мужності, самовідданості і високого професіоналізму учасників ліквідації аварії на ЧАЕС, напередодні 35 річниці , від ТОВ " Астарта Прихоролля" Коряк Віктор Федорович привітав ліквідаторів Гаркушинської сільської громади та вручив продуктові набори.

26 квітня спеціалісти Гаркушинського ЦНАП , сільський бібліотекар та директор СБК вшанували героїв - чорнобильців покладанням квітів до пам'ятного каменю та хвилиною мовчання. В Гаркушинській сільській бібліотеці оформлено книжкову виставку "Чорнобиль... Згадаємо , як було", на якій представлені видання , у яких описуються події на ЧАЕС. Також в бібліотеці є нова книга - фотоальбом " Ймення зорі Чорнобиль" , де розміщені фотографії, які були зроблені відразу за квітневим вибухом, і після, в часи ліквідації наслідків аварії. За цю книгу бібліотекар  щиро  дякує ліквідатору аварії на ЧАЕС Валерію Мартинову , який напередодні 35 річниці подарував її  Гаркушинській бібліотеці.



У Петрівцівській сільській бібліотеці, відбулася зустріч з учасниками ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи та вдовами ліквідаторів. З словами великої вдячності звернулася до ліквідаторів страшної аварії інспектор села Петрівці, Костенко Наталія Миколаївна, також присутні вшанували пам'ять покійних ліквідаторів хвилиною мовчання. Від товариства "Астарта Прихоролля" присутніх привітав Коряк Володимир Федорович. Після привітань вручив,ліквідаторам та вдовам ліквідаторів, продуктові набори. Присутні ознайомилися з відкритим переглядом літератури «Чорнобиль: без права забуття». Зустріч відбулася з дотриманням, всіх карантинних вимог.





Врятований світ – найкращий пам’ятник тим, хто загинув у чорнобильському пеклі. Пам’ятаймо про них і робімо усе, щоб ніколи у людській історії не повторився Чорнобиль.

Ніна Бер’якіна, заступник  директора Публічної бібліотеки ім. Д. Гурамішвілі Миргородської міської ради.

Немає коментарів:

Дописати коментар

Примітка: лише член цього блогу може опублікувати коментар.