вівторок, 23 червня 2020 р.

Права знаєш – себе захищаєш



28 червня Україна святкує День Конституції. Це свято вважається одним із наймолодших, адже воно з’явилось лише після ухвалення Основного Закону України.
            Після розпаду СРСР і набуття Україною незалежності у 1991 році стало зрозуміло, що розбудова правової системи в незалежній державі повинна здійснюватися на власній основі – оглядатися ні на кого. Писали українську Конституцію цілих шість років – з 1990 по 1996. На фінальному етапі її прийняття опинилося під загрозою зриву через розбіжності між Президентом Леонідом Кучмою і Верховною Радою.    Протягом  1991-1996 років  комісіями, окремо створеними Верховною Радою та Президентом, було складено декілька проєктів Конституції. Вони тривалий час обговорювалися, доповнювалися і доопрацьовувалися. Тим часом,  в країні діяла Конституція УРСР 1978 року з деякими змінами.
У ніч з 27 на 28 червня 1996 року Верховна Рада України прийняла і ввела в дію Конституцію України. Документ отримав підтримку двох третин депутатського корпусу (315 народних депутатів). У ньому визначалася сильна президентська влада, гарантувалися права приватної власності, затверджувалися нова державна символіка, статус української мови, як єдиної державної. З усіх пострадянських республік, Україна прийняла Конституцію останньою. А міжнародне співтовариство визнало її однією з найдемократичніших у світі.
28 червня – дата історичного голосування – державне свято і офіційний вихідний в Україні. Це єдине свято, яке закріплене в самій Конституції. А весь чинний Основний Закон складається з 15 розділів і 161 статті.

А загалом, за тоненькою брошурою, якою є Конституція України – сторіччя народної законотворчості. Тут можна згадати і «Руську правду» доби Київської Русі, і козацькі та гетьманські конституції, включно з Конституцією Пилипа Орлика – однією з найперших на європейських теренах, і Конституцію Української Держави 1918 року.
В сучасному світі знати свої права і обов’язки – одне  з необхідних умов існування . Бути правово компетентним  - означає бути захищеним. Саме тому, бібліотекарі Миргородської центральної районної  бібліотеки провели з юнацтвом правовий квест «Права знаєш – себе захищаєш!».

 Хоча ,  в зв’язку з сьогоденними реаліями,  можливість  проводити захід з великою аудиторією відсутня, але ж все одно ми радіємо, що до юнаків наш меседж дійшов: «Права - знати і вивчати!» . Цьому також посприяв оформлений в читальній залі патріотичний ай стопер  «Я  -  українець, і моє це право – любити землю гордо, величаво!» 




Друзі, від всього серця вітаємо Вас з державним святом -  Днем  Конституції України і запрошуємо, разом з нами,  перегорнути сторінки історії формування основного документа нашої країни!

Маргарита Каймакова , провідний бібліограф ЦРБ

Немає коментарів:

Дописати коментар

Примітка: лише член цього блогу може опублікувати коментар.