пʼятниця, 6 листопада 2020 р.

України диво барвінкове – дзвінка співуча рідна мова

                            

Із здобуттям Україною незалежності одним із найважливіших завдань, що постало перед державою, було створення всебічних умов для розвитку і утвердження української мови як державної. Указом Президента України 1997 року було встановлено День української писемності  та мови, який  щорічно відзначається 9 листопада. 

          Свято спрямоване на підтримку рідної мови, з метою привернення уваги світового українства до необхідності її вивчення і розвитку, популяризації української мови, та, водночас,  демонстрації її краси і багатства, літературної довершеності. Це свято гуртує усіх нас на шляху відродження духовності, зміцнення державності, формування громадського світогляду.     

 Мова - найбільший скарб будь-якого народу. Тисячоліттями, віками, роками плекала її земля предків, передавала з покоління в покоління, вкладаючи дедалі більше народну душу і водночас формуючи її. Досвід людства переконливо доводить, що занепад мови - це зникнення нації. Якщо ж мова стає необхідною і вживається насамперед національною елітою - сильною і високорозвиненою стає нація і держава.
        Рідна мова – це мова, що першою засвоюється дитиною і залишається зрозумілою на все життя. Рідною прийнято вважати мову нації, мову предків, яка пов’язує людину з її народом, з попередніми поколіннями, їхніми духовними надбаннями.
               Поглянути на історію свого народу, збагнути роль рідної мови в утвердженні української державності дають змогу писемні документи, праці істориків, етнографів, громадських діячів та лінгвістів.

Вперше українську народну мову було піднесено до рівня літературної наприкінці ХVШ століття з виходом у 1798 році першого видання «Енеїди» Івана Котляревського, який вважається зачинателем нової української літературної мови.
Так Котляревський у щасливий час
Вкраїнським словом розпочав співати,
І спів той виглядав на жарт не раз,
Та був у нім завдаток сил багатий.
І огник, ним засвічений, не згас,
А розгорівсь, щоб всіх нас огрівати.

 З нагоди  Дня української писемності та мови у центральній районній бібліотеці було проведено літературну вікторину «Я знаю: мова мамина свята, в ній вічний, незнищенний дух народу». На завершення заходу провели віртуальну літературну мандрівку «Таємниці Велесової книги». Перед  учасниками заходу розкрилися таємниці перших абеток і найдавнішої книги наших пращурів, де зібрані звичаї, вірування і заповіти нащадкам. На абонементі оформлено відкритий  перегляд літератури «О мово моя, душа голосна України»,  

а в читальному залі бібліотеки постійно діюча книжкова виставка «Нові лауреати Шевченківської премії».                                                                                                                                                   Працівники бібліотеки сподіваються, що саме такі заходи допоможуть пробудити у кожній  людині почуття національної гідності та сформувати любов до рідної мови, рідного краю, його традицій, почуття поваги до всього свого, українського.

Хочеться стати на коліна перед рідною мовою - мовою Матері моєї - і благати її повернутися до рідної хати, возродитися, забуяти нетлінним скарбом, віщим і вічним  Словом від лісів - до моря, від гір до степів...

Тетяна Мостова,  завідувачка відділом обслуговування центральної районної бібліотеки

 

Немає коментарів:

Дописати коментар

Примітка: лише член цього блогу може опублікувати коментар.